Haber

Libya’daki 160 Nijeryalı düzensiz göçmen gönüllü olarak ülkelerine döndü

Avrupa’ya gitmeye çalışan ve Libya’da mahsur kalan 160 düzensiz Nijeryalı göçmenin kendi ülkelerine gönüllü olarak geri döndüğü bildirildi.

Libya’daki Nijerya Misyonu Maslahatgüzarı Kabiru Musa, yaptığı açıklamada, hükümet ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle 160 Nijeryalı düzensiz göçmenin Libya’dan gönüllü olarak Nijerya’ya döndüğünü belirtti.

Ülkelerine dönenler arasında 100 kadın, 16 çocuk ve 6 bebek bulunduğunu kaydeden Musa, bazılarının sağlık sorunu yaşadığını ifade etti.

Musa, hükümetin tek bir Nijeryalının bile Libya’da mahsur kalmaması için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Yaklaşık 216 milyon nüfusuyla Afrika’nın en büyük ülkesi olan Nijerya’da insanlar, ekonomik kriz ve güvenlik sorunları nedeniyle zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Terör örgütü Boko Haram ile ülkenin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalar milyonlarca Nijeryalıyı evlerini terk etmek zorunda bıraktı.

Libya üzerinden Sahra Çölü’nü ve Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya geçmeye çalışanların bir kısmı insan tacirlerinin eline düşerken, bir kısmı da çölde ya da denizde hayatını kaybetti.

hazrohaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu